r.

Siemianowicki Urząd Pracy realizuje projekty w ramach programu Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" Leonardo da Vinci i Grundtvig. Są to zarówno projekty staży przeznaczone dla osób bezrobotnych, jak i projekty wymian oraz projekty partnerskie służące zdobywaniu doświadczeń przez kadrę urzędu w zakresie dobrych praktyk przeciwdziałania bezrobociu stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej.


[Rozmiar: 6602 bajtów] [Rozmiar: 3882 bajtów] [Rozmiar: 1055 bajtów]

„€uropejski fach– osoby bezrobotne na stażu w Niemczech”

Program "Uczenie się przez całe życie" Leonardo da Vinci, projekty staży

Projekt skierowany był do osób bezrobotnych w wieku od 18 do 35 roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siemianowicach Śl. lub innym urzędzie pracy współpracującym w ramach Paktu na Rzecz Zatrudnienia.

Celem projektu było umożliwienie beneficjentom, podczas 2-miesięcznego stażu, praktycznej nauki w jednym z 13 zawodów: barman, cukiernik, florysta, kelner, kucharz, mechanik samochodowy, monter instalacji sanitarnych, ogrodnik, opiekun społeczny, piekarz, przedszkolanka, spawacz, stolarz meblowy. Uczestnicy zostali zaktywizowani zawodowo, zmotywowani do podwyższenia lub zmiany kwalifikacji, a możliwość zdobycia umiejętności praktycznych, rozwijania komunikatywnej znajomości języka niemieckiego oraz otrzymanie certyfikatu Europass-Mobilność zwiększyła ich szanse na zatrudnienie.

Przed wyjazdem uczestnicy brali udział w obowiązkowym przygotowaniu pedagogiczno-językowym. Podczas pobytu na stażu partner niemiecki organizował dla nich przygotowanie kulturowe. Zajęcia praktyczne trwały 9 tygodni i odbywały się w firmach o różnych specjalnościach, w zależności od kierunku stażu jaki wybrał dany beneficjent. Z projektu skorzystało łącznie 76 osób, którzy wyjechali do Niemiec w 5 grupach.

Partnerem projektu był Verein zur Förderung von Beschäftigung und Qualifizierung Bad Freienwalde e.V. Staże odbywały się w Bad Freienwalde (Brandenburgia).

Czas realizacji projektu: 01.11.2010 – 31.05.2012

Budżet projektu: 228.306 Euro

Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.


[Rozmiar: 6602 bajtów] [Rozmiar: 1055 bajtów]

„WIN” – Woman Innovating Networking

Program „Uczenie się przez całe życie” Grundtvig, projekty partnerskie

PUP Siemianowice Śl. uczestniczył od 2009 do 2011 r. w projekcie WIN (Women Innovating Networking). Projekt angażował organizacje z Hiszpanii, Polski, Litwy, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Łotwy. Podczas spotkań uczestnicy wymieniali wiedzę na temat współpracy w sieci przedsiębiorców, uczenia się w rodzinie, akredytacji wcześniejszej wiedzy w celu pomocy grupom znajdujących się w niekorzystnym położeniu w przezwyciężeniu barier społecznych i ekonomicznych, rozwoju sieci WIN na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim, wzmocnienia kobiet w samorozwoju, tworzenia pozytywnego klimatu wokół idei biznesu rodzinnego, a także rozwoju strategii zmniejszających ryzyko początkowe działalności gospodarczych.

W 2009 r. przedstawiciele PUP Siemianowice Śl. uczestniczyli w wizytach roboczych projektu w Padrón w Hiszpanii (w dniach 21-24.10.2009 r. i 30.11-03.12.2009 r.), w 2010 r. w Utenie na Litwie (w dniach 10-13.05.2010 r.) oraz byli gospodarzami spotkania w Siemianowicach Śląskich w dniach 18-21.10.2010 r., na które przybyło 7 osób z Hiszpanii i Niemiec, w 2011 r. odbyło się ostatnie spotkanie projektowe w Solingen w Niemczech (w dniach 04-07.07.2011 r.).

W rezultacie realizacji projektu powstały pakiety szkoleniowe WIN, wytyczne WIN dotyczące motywowania przedsiębiorczości, zbiór międzykulturowych doświadczeń związanych z przedsiębiorczością, album dziedzictwa kulturowego WIN, indywidualne plany rozwoju. Wszystkie „produkty” zostały zamieszczone w Europejskiej Bazie Produktów, pod adresem internetowym:

http://www.europeansharedtreasure.eu/detail.php?id_project_base=2009-1-ES1-GRU06-09708

Powstała również strona internetowa projektu: http://www.lp-win.org/

Czas realizacji projektu: 01.08.2009 – 31.07.2011

Budżet projektu: 18.000 euro

Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.


[Rozmiar: 6602 bajtów] [Rozmiar: 3882 bajtów] [Rozmiar: 1055 bajtów]

„Wiedza w bit-ach
- metody kształcenia z wykorzystaniem innowacyjnych technologii”

Był to projekt wymiany doświadczeń w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich w partnerstwie z bit schulungscenter Nfg GmbH & Co KG z Grazu w Austrii.

Partner, firma Bit schulungscenter założona w 1986 r. jest obecnie największą prywatną firmą szkoleniową w Austrii, zapewniającą wysokiej jakości usługi w zakresie szkoleń zorientowanych na rozwiązywanie problemów, podnoszenie kwalifikacji i realizację projektów.

Celem projektu było zapoznanie się z nowoczesnymi technikami szkoleniowymi, pozwalającymi na lepszą integrację osób bezrobotnych na rynku pracy, stosowanymi przez austriackiego partnera, a następnie wykorzystanie elementów możliwych do wdrożenia w warunkach lokalnych.

Cele szczegółowe to:
  • poznanie metod pracy instytucji stanowiących austriacki odpowiednik tych, które reprezentują uczestnicy, głównie w tematyce kształcenia zawodowego i wspierania osób bezrobotnych w powrocie na rynek pracy,
  • sprawdzenie funkcjonowania w praktyce wdrażanych rozwiązań, poznanie ich zalet i problemów pojawiających się w trakcie realizacji,
  • zapoznanie się z organizacją i efektami kształcenia poprzez zastosowanie nowoczesnych szkoleń w domu, doradztwa, coachingu, blended-learning, e-learnig
  • poznanie inicjatyw edukacyjnych paktów na rzecz zatrudnienia w Austrii,
  • wykorzystanie zdobytej wiedzy i podpatrzonych pomysłów w swojej pracy, po zaadaptowaniu do uwarunkowań lokalnych,
  • rozwinięcie współpracy między instytucjami ze Śląska i Styrii, w celu realizacji wspólnych inicjatyw,
  • podniesienie jakości usług świadczonych przez uczestników w zakresie kształcenia zawodowego osób bezrobotnych.

W projekcie wzięło udział 12 osób: 8 przedstawicieli urzędów pracy woj. śląskiego i 4 przedstawicieli szkół zawodowych z Siemianowic Śląskich. Wyjazd trwał tydzień (3-9.04.2011), miał charakter spotkań, warsztatów i dyskusji z przedstawicielami austriackich instytucji i polegał na wymianie doświadczeń w zakresie dobrych praktyk.

Rezultaty projektu:

  • rozwój zawodowy uczestników poprzez zdobycie przez nich wiedzy, nowych kompetencji i doświadczeń,
  • poznanie przykładów dobrych praktyk w zakresie nowoczesnych form kształcenia ustawicznego, edukacji, aktywizacji społecznej i zawodowej,
  • rozwój innowacyjności w powyższych dziedzinach w Siemianowicach Śląskich i regionie,
  • zaadaptowanie najciekawszych inicjatyw na grunt lokalny po uprzednim dostosowaniu do naszych uwarunkowań - rezultat przekładający się na wsparcie osób bezrobotnych i mających trudności z odnalezieniem się na rynku pracy,
  • zdobycie wiedzy na temat zakresu i sposobu działań instytucji austriackich i paktów na rzecz zatrudnienia,
  • wzrost kompetencji językowych i międzykulturowych wśród uczestników,
  • rezultat "twardy" - opracowanie i wydanie w 100 egzemplarzach publikacji zawierającej informacje i doświadczenia z realizacji projektu w celu upowszechnienia jego rezultatów zarówno w mieście, jak i w szerszej skali, pośród instytucji zajmujących się podobną problematyką, głównie współpracujących w ramach Paktu na Rzecz Zatrudnienia.

Czas realizacji projektu: 01.01.2011 - 30.06.2011

Wartość projektu: 18.708 Euro

Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.


[Rozmiar: 6602 bajtów] [Rozmiar: 3882 bajtów] [Rozmiar: 1055 bajtów]

„Wyprawa po zawód – osoby bezrobotne na stażu w Niemczech”

Program „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci, projekty staży

Projekt przeznaczony był dla osób bezrobotnych między 18 a 35 rokiem życia zarejestrowanych w urzędach pracy Siemianowic Śl. i miast ościennych, współpracujących w ramach Paktu na Rzecz Zatrudnienia. Celem projektu było umożliwienie praktycznej nauki w 13 zawodach:.

  • piekarz
  • cukiernik
  • kucharz
  • kelner
  • barman
  • stolarz meblowy
  • florysta
  • ogrodnik
  • opiekun społeczny
  • mechanik samochodowy
  • monter instalacji sanitarnych
  • przedszkolanka
  • spawacz

Uczestnicy mogli wybrać jeden spośród wyżej wymienionych zawodów, w którym zdobywali umiejętności i doświadczenie zawodowe podczas 9-tygodniowego stażu odbywanego w firmach na terenie miejscowości Bad Freienwalde w Niemczech.

Każda z grup swój udział w projekcie rozpoczynała od miesięcznego przygotowania pedagogiczno- językowego, które odbywało się na terenie Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śl. Podczas przygotowania językowego beneficjenci poznawali zasady porozumiewania się w języku niemieckim oraz specjalistyczne słownictwo branżowe potrzebne w pracy. Zajęcia z doradcą zawodowym pomogły natomiast w zdefiniowaniu własnych potrzeb i możliwości zawodowych. Dzięki nim uczestnicy przygotowywani byli również do stresu związanego z wyjazdem i pracą za granicą. Po przygotowaniu pedagogiczno-językowym uczestnicy programu wyjeżdżali do Niemiec na staż, który organizowany był kompleksowo przez naszego partnera – Verein zur Förderung von Beschäftigung und Qualifizierung Bad Freienwalde e.V. W czasie wolnym partner niemiecki organizował także przygotowanie kulturowe

Uczestnictwo w projekcie – oprócz nabycia praktycznych umiejętności zawodowych, dało osobom bezrobotnym możliwość poznania języka niemieckiego w codziennym życiu oraz zdobycie certyfikatu Europass Mobilność, uznawanego w krajach Unii Europejskiej oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu językowego. Oprócz pokrycia w ramach projektu kosztów przygotowania, transportu, ubezpieczenia i utrzymania w Niemczech, stażyści otrzymali również kieszonkowe w wysokości 698 euro.

Projekt miał objąć 5 grup po 15 osób – w sumie 75 beneficjentów. Jednak kilka osób zrezygnowała z udziału w projekcie i na staż wyjechały ostatecznie 72 osoby.

Czas trwania projektu: 01.04.2009 – 31.05.2010

Wartość projektu: 201.348,11 €, finansowany z programu Leonardo da Vinci




[Rozmiar: 6602 bajtów] [Rozmiar: 1055 bajtów]

„Providence – a good practice guide about providing competences to workforce”

Program „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci, projekty partnerskie

Powiatowy Urząd Pracy rozpoczął w roku 2008 realizację międzynarodowego projektu o nazwie „Providence - przewodnik po dobrych praktykach w zakresie zapewniania kompetencji sile roboczej” w ramach nowej, rozpoczętej dopiero od tamtego roku inicjatywy Leonardo da Vinci Projekty Partnerskie. Powstał on w rezultacie współpracy nawiązanej podczas seminarium kontaktowego w Murcii, w którym w listopadzie 2007 roku brali udział pracownicy PUP.

Projekt „Providence” był koordynowany przez hiszpańską instytucję IES Bajo Aragón (centrum edukacji zawodowej), a oprócz Powiatowego Urzędu Pracy z Siemianowic Śląskich uczestniczyli w nim różnorodni partnerzy: Lancaster & Morecambe College z Wielkiej Brytanii, Framvegis miðstöð um símenntun (centrum kształcenia ustawicznego) z Islandii, Yrkeshögskolan i Helsingborg (szkoła wyższa) ze Szwecji i Grupul Şcolar Industrial UNIREA (szkoła średnia zawodowa) z Rumunii. Jego ideą była wymiana najlepszych praktyk w zakresie rozwijania kompetencji osób na rynku pracy: zarówno zaczynających pracę, jak i pracujących oraz bezrobotnych. Dzięki temu projekt miał charakter poznawczy i edukacyjny. Każdy partner przedstawiał wybrane przez siebie rozwiązania i doświadczenia z zakresu kształcenia zawodowego, które uważał za najskuteczniejsze. Na podstawie wspólnej analizy poszczególnych przypadków został opracowany praktyczny przewodnik na temat rozwijania kompetencji pracowników, który został przetłumaczony na języki narodowe wszystkich partnerów i rozpowszechniony w ich krajach. Przewodnik ten jest udostępniony na stronie projektu: http://www.leonardoprovidence.eu

W ramach projektu odbyło się 6 spotkania wszystkich partnerów: pierwsze w Hiszpanii (Alcaniz, Huesca, Zaragoza) w dniach 24-27 listopada 2008, drugie w Rumunii (Bukareszt) w dniach 23-27 marca 2009, trzecie w Islandii (Reykjavik) w dniach 01-04 czerwca 2009, czwarte w Szwecji (Helsingborg) w dniach 05-08 października 2009, piąte w Wielkiej Brytanii w dniach 23-25 marca 2010, a ostatnie w Siemianowicach Śląskich w dniach 07-10 czerwca 2010. Na każdym spotkaniu prezentowane były instytucje partnerów, zwłaszcza pod kątem dostarczania usług szkoleniowo-edukacyjnych osobom wchodzącym lub już funkcjonującym na rynku pracy, był przedstawiany system edukacji funkcjonujący w danym kraju oraz pokazywane w czasie bezpośrednich wizyt w zaprzyjaźnionych placówkach dobre przykłady z zakresu zapewniania odpowiednich kompetencji uczniom, studentom, osobom bezrobotnym i pracującym

Czas trwania projektu: 01.08.2008 – 31.07.2010

Wartość projektu w Polsce: 25.000 €, finansowany z programu Leonardo da Vinci


Projekt „Profesjonalista – osoby bezrobotne na stażu w Niemczech”

Program „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci, projekty staży

Celem projektu było umożliwienie praktycznej nauki w 9 zawodach: piekarz, cukiernik, kucharz, kelner, barman, stolarz meblowy, florysta, ogrodnik, opiekun społeczny podczas trwającego 9-tygodni stażu w firmach na terenie miejscowości Bad Freienwalde w Niemczech. Uczestnicy mogli wybrać jeden spośród wyżej wymienionych zawodów, w którym zdobywali umiejętności i doświadczenie zawodowe podczas stażu odbywanego w rzeczywistych warunkach pracy.

Partnerem odpowiedzialnym za realizację założeń projektu po stronie niemieckiej była Verein zur Förderung von Beschäftigung und Qualifizierung Bad Freienwalde e.V. - instytucja o wieloletnim doświadczeniu w zakresie nauki, praktyk i przekwalifikowań uczniów i bezrobotnych.

Projekt przeznaczony był dla 75 osób bezrobotnych w wieku od 18 do 35 roku życia, zarejestrowanych w urzędach pracy Siemianowic Śl. i miast ościennych, współpracujących w ramach Paktu na Rzecz Zatrudnienia. W rezultacie mniejszego niż w poprzednich latach zainteresowania projektem stażowym ostatecznie wzięło w nim udział tylko 30 osób.

Staż poprzedzony był przygotowaniem pedagogiczno-językowym w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śl. Druga część przygotowania językowego odbywała się w Niemczech, podobnie jak przygotowanie kulturowe.

Uczestnictwo w projekcie – oprócz nabycia praktycznych umiejętności zawodowych, dało osobom bezrobotnym możliwość poznania języka niemieckiego w codziennym życiu oraz zdobycie certyfikatu Europass Mobilność, uznawanego w krajach Unii Europejskiej. Oprócz pokrycia w ramach projektu kosztów przygotowania, transportu, ubezpieczenia i utrzymania w Niemczech, stażyści otrzymali również kieszonkowe w wysokości 200 euro.

Ukończenie stażu w kierunkach podyktowanych zapotrzebowaniem rynku oraz uzyskanie certyfikatów honorowanych przez zagranicznych pracodawców powinno zwiększyć wiarę uczestników we własne możliwości, motywować do aktywniejszego poszukiwania pracy, a także zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania zatrudnienia.

Czas trwania projektu: 01.10.2007 – 31.01.2009

Wartość projektu: 184.800 €, finansowany z programu Leonardo da Vinci



W 2007 r. realizowane były dwa projekty w ramach programu Leonardo da Vinci

"Młody fachowiec" program skierowany był do osób bezrobotnych między 18 a 35 rokiem życia. Miał na celu zmianę i rozwój kwalifikacji zawodowych oraz aktywizację, poprzez praktyczne zdobywanie wiedzy w następujących zawodach:

  • florysta
  • kucharz

  • kelner

  • ogrodnik

  • opiekun społeczny


  • Uczestnicy każdej z grup mogli wybrać jeden spośród wyżej wymienionych zawodów, w którym następnie zdobywali umiejętności. Wyjazd na 2-miesięczny staż do Niemiec do Bad Freinwalde został poprzedzony miesięcznym przygotowaniem pedagogiczno-językowym. W projekcie udział wzięło 68 osób, które wyjechały na staż w pięciu grupach.
    Terminy wyjazdów:
    14.01.2007 - 17.03.2007
    18.03.2007 - 19.05.2007
    20.05.2007 - 21.07.2007
    22.07.2007 - 22.09.2007
    23.09.2007 - 24.11.2007

    "Salut doradco! - polsko-francuska wymiana doświadczeń w zakresie doradztwa zawodowego"

    Projekt przeznaczony był dla doradców zawodowych i szkoleniowców, pracowników urzędów pracy i miasta z terenu Śląska. Uczestniczyło w nim 12 osób z instytucji współpracujących ze sobą w ramach Paktu na Rzecz Zatrudnienia: 4 z Powiatowego Urzędu Pracy Siemianowice Śl., 2 z Urzędu Miasta Siemianowice Śl., 1 z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, 1 z PUP Jaworzno, 1 z PUP Katowice, 1 z Piekary Śl., 1 z PUP Zabrze, 1 z PUP Mikołów. Wyjazd trwał tydzień (15-22 października 2007 r.), miał charakter warsztatów, seminariów, dyskusji z pracownikami różnych instytucji zajmujących się doradztwem zawodowym we Francji. Celem projektu było poznanie i wymiana metod, technik i narzędzi pracy doradców polskich i francuskich, a następnie wykorzystanie ich, po dostosowaniu do warunków lokalnych. Realizacja projektu w AFPA Lille we Francji wynikała z wysokiej pozycji i uznania, jakim cieszy się francuski model poradnictwa zawodowego.
    Promotor projektu: PUP Siemianowice Śl.
    Partner: AFPA - Krajowy Związek Zawodowego Kształcenia Dorosłych, jednostka podległa Ministerstwu Zatrudnienia i Solidarności. Największa we Francji instytucja zajmująca się kształceniem osób dorosłych. Posiada oddziały we wszystkich regionach Francji.
    Projekt był całkowicie finansowany z Programu Leonardo da Vinci



    W 2005 r. realizowane były dwa projekty w ramach programu Leonardo da Vinci

    Pierwszy z nich nosi nazwę
    "Pomocna dłoń" i miał na celu zmianę i rozwój kwalifikacji zawodowych bezrobotnych absolwentów i młodych pracowników różnych kierunków oraz ich aktywizację, poprzez praktyczne zdobywanie wiedzy w dziedzinie opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi. Wyjazd na 3-miesięczny staż do Niemiec do Frankfurtu nad Odrą został poprzedzony dwumiesięcznym przygotowaniem pedagogiczno-językowym. Objętych tym projektem zostało 39 osób, które uzyskały teoretyczne i praktyczne umiejętności wykonywania zawodu opiekuna społecznego.

    Beneficientami programu były osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowych Urzędach Pracy w Siemianowicach Śląskich, Chorzowie, Bytomiu, Zabrzu, Świętochłowicach, Oświecimiu, Wodzisławiu Śląskim.

    W drugim projekcie - "Europejska gospoda" udział wzięły 43 osoby, z których 13 szkoliło się w zawodzie barmana, a 30 w zawodzie rzeźnika. Celem projektu było umożliwienie zdobycia umiejętności w tych zawodach podczas 3-miesięcznego stażu w Niemczech w miejscowości Neuenhagen. Ponadto beneficjenci zostali zaktywizowani zawodowo, zmotywowani do podwyższania lub zmiany kwalifikacji, co wraz z praktycznym nabyciem umiejętności komunikowania się w języku niemieckim, zwiększyło ich szansę na znalezienie zatrudnienia zarówno w Polsce jak i krajach Unii Europejskiej. Projekt był realizowany we współpracy z Urzędem Pracy z Chorzowa ale udział w nim wzięli również osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowych Urzędach Pracy w Bytomiu, Zabrzu, Świętochłowicach. Częścią projektu było miesięczne przygotowanie pedagogiczno-językowe przed wyjazdem.


    W roku 2004

    Kolejny projekt realizowany w ramach programu "Leonardo da Vinci" pod nazwą "Fundamenty wspólnej Europy" rozpoczął się na początku roku 2004. Tym razem skierowany został do 30 młodych osób bezrobotnych, zainteresowanych zdobyciem kwalifikacji w branży budowlanej, w dwóch specjalizacjach: I grupa - ogólnobudowlanej, II grupa - jako cieśla budowlany. Beneficjentami są bezrobotni, mający problemy ze znalezieniem pracy z powodu niskich kwalifikacji lub ich braku. Celem stażu, obok nauki języka niemieckiego, jest przekwalifikowanie, poszerzenie umiejętności, bądź ich nabycie. Generalne zasady projektu są takie same jak w poprzednim, podobnie jak i niemiecki partner naszego urzędu. Staże praktyczne odbywają się u partnera oraz na terenie firm budowlanych w miejscowości Eberswalde i trwają 3 miesiące. Kończą się uzyskaniem certyfikatu "Europass".

    Również w ramach programu Leonardo da Vinci zrealizowano projekt wymiany doświadczeń "Śladami Irlandii" - irlandzkie metody rozwiązywania problemów rynku pracy". W tym projekcie beneficjentami byli pracownicy siemianowickiego PUP, Urzędu Miasta, przedstawiciele wojewody i marszałka województwa śląskiego oraz po jednym przedstawicielu trzech siemianowickich szkół zawodowych. Partnerem naszego urzędu był Dublin Employment Pact. Celem projektu było poznanie skutecznych metod rozwiązywania problemów społecznych przez irlandzkich partnerów, a następnie wykorzystanie ich, po uprzednim dostosowaniu do warunków lokalnych. Projekt ma pomóc wypracować model współpracy partnerów społecznych na podstawie doświadczeń Dublina, który dzięki pomocy ze środków Unii Europejskiej oraz innowacyjnym programom obniżył bezrobocie i dostosował system edukacji do potrzeb rynku pracy.

    Czytaj także: Kuszący rynek zielonej wyspy

    W roku 2003

    Pierwszy projekt "Europa od kuchni" realizowany w 2003 roku objął łącznie 42 młodych bezrobotnych, którzy doskonalili swoje kwalifikacje z zakresu gastronomii i hotelarstwa podczas 3 miesięcznych staży odbywających się w niemieckim miasteczku Bad Freienwalde.

    Zgodnie z założeniami celem projektu był rozwój umiejętności zawodowych poprzez praktyczne zdobywanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie, w której zostali wykształceni. Staż zagraniczny miał zapewnić młodym ludziom przygotowanie zawodowe na poziomie europejskim - zapoznanie się z nowymi technologiami, metodami i rozwiązaniami stosowanymi w krajach Unii Europejskiej, doskonalenie umiejętności językowych - co wpływa pozytywnie na ich konkurencyjność na rynku pracy.

    Wyjazdy poprzedzone były miesięcznym przygotowaniem pedagogiczno-kulturowo-językowym, prowadzonym na terenie naszego urzędu przez szkolę językową oraz wykwalifikowanego psychologa. Beneficjenci ćwiczyli komunikację w języku niemieckim, uczyli się słownictwa branżowego oraz metod walki ze stresem i adaptacji do nowych warunków. Uczestnicy wyjeżdżali na staż w 3 grupach. Zaczynali staż w Niemczech od szkolenia teoretycznego w szkole naszego partnera - Berufsbildungsverein Eberswalde e.V. Po takim przygotowaniu byli gotowi do podjęcia zajęć praktycznych, czyli stażu w wybranych restauracjach, hotelach, pubach na terenie Bad Freienwalde, gdzie uczyli się pracy w codziennych warunkach funkcjonowania takich lokali. Zdobyte przez siemianowickich bezrobotnych kwalifikacje zostały potwierdzone uznawanym na terenie całej Unii Europejskiej certyfikatem "Europass", wystawionym na podstawie egzaminów przeprowadzonych na zakończenie stażu.


    Biuletyn Informacji Publicznej PUP Siemianowice Śląskie EURES - Europejskie Służby Zatrudnienia Pakt Na Rzecz Zatrudnienia Punkt Pomocy Koleżeńskiej