r.

Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich skorzysta z irlandzkich doświadczeń

Irlandzkie metody rozwiązywania problemów bezrobocia był głównym tematem wizyty przedstawicieli siemianowickich instytucji w Dublinie. W przedsięwzięciu uczestniczyli m.in. pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Miasta oraz nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych. Wizyta, w której uczestniczyli Polacy, w całości finansowana była ze środków Unii Europejskiej.

Współpraca siemianowicko-irlandzka rozpoczęła się już w ubiegłym roku, podczas zorganizowanej w Siemianowicach Śląskich międzynarodowej konferencji dotyczącej zwalczania bezrobocia. Wtedy też powstał Pakt na Rzecz Zatrudnienia, w ramach którego zakłada się współdziałania instytucji publicznych i prywatnych w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy.

Jak robią to inni

Wśród efektów konferencji był m.in. projekt "Śladami Irlandii - irlandzkie metody rozwiązywania problemów rynku pracy" przygotowany przez siemianowicki PUP w ramach unijnego programu "Leonardo da Vinci". Partnerem Siemianowic Śl. W realizacji projektu jest Dubliński pakt na Rzecz Zatrudnienia (Dublin Employment Pact), instytucja zajmująca się tworzenie i wdrażaniem strategii rozwoju lokalnego, zatrudnienia i rozwiązywania problemów społecznych.

Program wizyty był bardzo napięty. Siemianowiczanie uczestniczyli w blisko dwudziestu prezentacjach programów i inicjatyw realizowanych w Irlandii.

- To były niezwykłe spotkania, podczas których zdobyliśmy sporo wiedzy i wiele nowych doświadczeń. Nawiązaliśmy też cenne kontakty oraz przywieźliśmy ogromną ilość materiałów. Myślę, że sporo irlandzkich metod zwalczania bezrobocia można będzie wdrożyć u nas - mówi Barbara Bachowska-Marcol z Wydziału Rozwoju miasta UM w Siemianowicach Śląskich.

Wiadomo już, że wizyta będzie miała także wymierne korzyści dla siemianowickiego rynku pracy. PUP we współpracy ze stroną irlandzką zrealizuje co najmniej dwa programy, które w dużej części finansowane będą przez Unię Europejską. Jednym z nich będzie program w ramach wspólnotowej inicjatywy EQUAL. Tym projektem objęte zostaną grupy ludzi długotrwale bezrobotne. Program ma polegać na rewitalizacji starych dzielnic miasta, dzięki czemu mieszkający tam bezrobotni znajdą pracę przy odnawianiu swych kamienic. Jak pokazuje przykład irlandzki, można to przeprowadzić z korzyścią dla całego miasta.

- Poznaliśmy tam zupełnie inne podejście do rozwiązywania problemu bezrobocia. Przede wszystkim mogliśmy zobaczyć ścisłą współpracę różnych organizacji i instytucji w przygotowywaniu i wdrażaniu projektów. Dotyczy to zarówno instytucji publicznych, jak i organizacji pozarządowych. Nie ma mowy o wzajemnym zwalczaniu się, konkurowaniu ze sobą - mówi Hanna Becker, kierownik siemianowickiego Powiatowego Urzędu Pracy.

Współpraca a nie podchody

Rynki pracy w Dublinie i Siemianowicach Śl. mają wiele cech wspólnych. W stolicy Irlandii nie tak dawno stopa bezrobocia sięgała trzydziestu procent. To efekt umiejętnego pozyskiwania i wykorzystywania pieniędzy Unii Europejskiej. Jeżeli Siemianowice Śl. właściwie wykorzystają irlandzkie doświadczenia, rynek pracy w tym mieście powinien bardzo szybko się rozwinąć.

Wizyta zaowocowała także ofertami pracy dla siemianowickich bezrobotnych. Już teraz udało się w tym zakresie nawiązać współprace z dwiema irlandzkimi firmami, które chętnie zatrudnią Polaków. Na razie potrzebni są przede wszystkim pracownicy w zawodach budowlanych i związanych z gastronomia. Siemianowicki pośredniak dysponuje także informacjami, jak w Irlandii szukać pracy na własną rękę.

Źródło: Mariusz Przepiórka, "Dziennik Zachodni", 22.04.2004

Biuletyn Informacji Publicznej PUP Siemianowice Śląskie EURES - Europejskie Służby Zatrudnienia Pakt Na Rzecz Zatrudnienia Punkt Pomocy Koleżeńskiej