r.

Historia utworzenia Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śląskich

3 grudnia 2001 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śląskich. Był to jednocześnie pierwszy dzień pracy urzędu. Dzień bardzo pracowity, jak każdy w następnych miesiącach. Gwałtowny wzrost liczby rejestrujących się osób pokazał trafność decyzji o utworzeniu siemianowickiego urzędu.

W dniu otwarcia urzędu obowiązki kierownika pełniła pani Hanna Becker, pracująca wcześniej w tutejszym Urzędzie Miasta na stanowisku pełnomocnika ds. utworzenia PUP w Siemianowicach Śląskich. Obecnie pani Hanna Becker zajmuje stanowisko dyrektora urzędu pracy, jej zastępcą jest pan Ireneusz Pilch.

Od momentu otwarcia urzędu minęły ponad trzy lata. W tym okresie osiągnęliśmy bardzo dużo: pomogliśmy setkom bezrobotnych znaleźć pracę, organizowaliśmy rozmaite szkolenia i formy doskonalenia zawodowego dla podniesienia kwalifikacji osób poszukujących pracy. Liczba projektów, na których realizację otrzymaliśmy środki, stawia nas w krajowej czołówce pod względem ilości realizowanych programów. Ponadto zorganizowaliśmy dwie Międzynarodowe Konferencje Przeciwdziałania Bezrobociu, powołaliśmy dnia 5 września 2003 r. pierwszy w Polsce Pakt na Rzecz Zatrudnienia,...

Starania i osiągnięcia pracowników naszego urzędu zostały docenione przez naszych klientów: w 2002 roku wygraliśmy plebiscyt "Trybuny Śląskiej" na najlepszy urząd w województwie śląskim.

Dlaczego potrzebujemy pośredniaka
Jest 2000 rok....
  • wzrasta liczba bezrobotnych mieszkańców miasta
  • upadają kolejne duże zakłady pracy
  • ponad 5 tysięcy bezrobotnych osób przynajmniej raz w miesiącu udaje się do urzędu pracy w Chorzowie, leżącego na obrzeżach miasta, płacąc za przejazd
  • władze Siemianowic Śląskich znają i rozumieją potrzeby siemianowiczan lepiej aniżeli władze Chorzowa
  • dzięki utworzeniu PUP-u wzrośnie prestiż miasta
  • w naszym mieście powstaną nowe miejsca pracy w samym urzędzie
  • istnieje możliwość pozyskiwania środków przedakcesyjnych dla osób poszukujących pracy
Walczymy o urząd pracy

Zgodnie z założeniami reformy samorządowej, z dniem 1 stycznia 1999 roku dotychczasowe zadania i kompetencje administracji rządowej przekazano samorządom powiatowym. Siemianowice Śląskie są miastem na prawach powiatu, więc na mocy ustawy o przeciwdziałaniu bezrobociu mamy prawo do powołania urzędu pracy. W listopadzie 2000 roku powołano panią Hannę Becker na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Utworzenia PUP. W grudniu 2000 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu Powiatowego Urzędu Pracy, którą jednak wojewoda śląski unieważnił. W marcu 2001 roku, Rada Miasta Siemianowice Śląskie podjęła uchwałę o odwołaniu się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA unieważnia Zarządzenie Nadzorcze Wojewody.

Jest budynek! Trwa remont, ale do końca nie wiadomo czy będzie on siedzibą urzędu pracy...
Obietnice...

Po trzech latach starań zaczynamy wierzyć w otwarcie urzędu pracy. Wyznaczono datę:1 października 2001 roku. Tym razem Wojewoda Śląski - Wilibald Winkler wspiera utworzenie urzędu. Niestety, inne stanowisko ma Krajowy Urząd Pracy...

Ostatecznie, 3 grudnia 2001 roku udało się oficjalnie otworzyć Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich!

Po magicznej dacie
  • gwałtowny wzrost rejestracji osób bezrobotnych
  • nowe oferty pracy
  • praca, praca, praca,...
  • zmiana dominacji płci wśród osób zarejestrowanych
Możemy pomagać innym

Pracodawcy składają swoje oferty pracy bezpośrednio do naszego urzędu. Pracownicy Referatu Pośrednictwa Pracy kierują osoby poszukujące pracy do pracodawców, organizują giełdy pracy oraz mitingi pracy. Osoby bezrobotne korzystają z rozmaitych szkoleń, form doskonalenia zawodowego, staży, pożyczek i dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Praca pełną parą

Na przestrzeni zaledwie trzech lat funkcjonowania urzędu pracy w Siemianowicach Śląskich pozyskaliśmy fundusze i zrealizowaliśmy kilkanaście programów przeciwdziałania bezrobociu. Jako jedni z pierwszych uzyskaliśmy środki przedakcesyjne. Później realizowaliśmy programy specjalne, programy finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, programy z PHARE, projekty Leonardo da Vinci realizowane w Niemczech, programy regionalne, przeprowadzane wspólnie z urzędami pracy innych miast Śląska. Nasze projekty kierowaliśmy przede wszystkim do grup szczególnie zagrożonych bezrobociem.

Były to programy dla młodzieży:

"Debiutant" (2004-2005)

"Alternatywa" (2004)

"Nie jestem outsiderem" (2004-2005)

"Aktywny na rynku pracy" (2003)



Programy-staże Leonardo da Vinci dla osób w wieku do 30 roku życia:

"Europa od kuchni"(2003) - staże w branży gastronomiczno - hotelarskiej

"Fundamenty wspólnej Europy" (2004)- staże w branży budowlanej

"Europejska gospoda" (2004-2005) - staże w zawodzie barmana i rzeźnika

"Pomocna dłoń" (2004-2005) - zdobywanie wiedzy w dziedzinie opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi



Programy skierowane do osób długotrwale bezrobotnych:

"Reaktywacja" (2004-2005)

"Powrót na rynek pracy" (2003-2004)

"Trampolina - Przeciwdziałanie marginalizacji społecznej poprzez aktywizację osób długotrwale bezrobotnych" (2003)



Programy, które mają na celu poprawę funkcjonowania urzędu pracy:

"Nasz urząd w Unii Europejskiej" (2004-2005) - obejmuje działania zmierzające do usprawnienia obsługi osób bezrobotnych

"Śladami Irlandii" (2004) - projekt mający na celu poznanie skutecznych metod rozwiązywania problemów społecznych przez irlandzkich partnerów, a następnie wykorzystanie ich, po uprzednim dostosowaniu do warunków lokalnych. W ramach projektu do Dublina wyjechało 12 osób reprezentujących różne instytucje

"Miejskie Centrum Informacji" (2003-2005)- czynne przez 6 dni w tygodniu, umożliwia osobom poszukującym pracę darmowe korzystanie z internetu, dostęp do ofert pracy, uczestniczenie w kursach obsługi komputera



Programy skierowane do pracowników huty "Jedność":

"Miękkie lądowanie"(2003-2004)

"Miękkie lądowanie II" (2003-2005)



Inne programy skierowane do bezrobotnych będących w szczególnie trudnej sytuacji:

"Przeciwdziałanie bezrobociu rodzinnemu poprzez uaktywnienie członków rodzin oraz zapobieganie dziedziczeniu bezrobocia" (2003)

Akcja "Zima" (2003) - skierowany do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej

Mamy się czym chwalić

W dniach 4-5 września 2003 roku odbyła się w Siemianowicach Śląskich Międzynarodowa Konferencja Przeciwdziałania Bezrobociu na temat "Tworzenie inicjatyw lokalnych na rzecz przeciwdziałania bezrobociu w mieście zrównoważonego rozwoju". W konferencji brali udział przedstawiciele miast partnerskich Siemianowic Śl., Dublińskiego Paktu na Rzecz Zatrudnienia, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele świata nauki, władz państwowych, samorządowych i lokalnych. Rozwiązanie problemu bezrobocia, który jest bolączką Siemianowic Śl. i innych miast regionu wciąż skłania nas do podejmowania rozmaitych działań. Wymiana doświadczeń oraz podpisanie "Paktu na rzecz zatrudnienia" w ramach konferencji są przykładami aktywnego przeciwdziałania bezrobociu.

Rok po pierwszej konferencji zorganizowaliśmy II Międzynarodową Konferencję Przeciwdziałania Bezrobociu. Czołowym wydarzeniem spotkania była konferencja prasowa "...po prostu razem", która odbyła się w Centrum Konferencyjno-Bankietowym "U Ostrowskich". Organizacja konferencji prasowej była okazją, by podsumować wspólne osiągnięcia oraz przedstawić działania realizowane w oparciu o "Pakt na Rzecz Zatrudnienia" w pierwszą rocznicę jego podpisania. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, siemianowiccy przedsiębiorcy oraz przedstawiciel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego, który odczytał list gratulacyjny. Na konferencję przybyli także goście z Niemiec - partnerzy realizowanych przez nas programów Leonardo da Vinci: "Pomocna dłoń" i "Europejska gospoda".

"Pakt Na Rzecz Zatrudnienia" powstał z inicjatywy siemianowickiego samorządu terytorialnego w 2003 roku. Jego treść jest wynikiem współpracy PUP-u z irlandzkim Dublin Employment Pact. Wzorując się na dublińskim pakcie, jego sukcesach w realnym przeciwdziałaniu bezrobociu i jego skutkach - sformułowaliśmy odpowiadający naszej sytuacji dokument. Uznaliśmy, że receptą na sukces w walce z bezrobociem jest przede wszystkim szeroko zakrojona współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy sąsiadującymi ze sobą miastami Śląska oraz różnymi instytucjami zajmującymi się tą problematyką. Potrzeba wspólnych działań została dostrzeżona przez przedstawicieli władz samorządowych wielu miast Śląska, miast partnerskich Siemianowic Śląskich i innych organizacji, którzy stali się sygnatariuszami "Paktu Na Rzecz Zatrudnienia". Pakt podpisano 5 września 2003 r. w Siemianowicach Śląskich - w drugim dniu Międzynarodowej Konferencji Przeciwdziałania Bezrobociu.


Biuletyn Informacji Publicznej PUP Siemianowice Śląskie EURES - Europejskie Służby Zatrudnienia Pakt Na Rzecz Zatrudnienia Punkt Pomocy Koleżeńskiej