r.

Zarejestrowana osoba traci status bezrobotnego gdy:
  1. Nie spełnia warunków statusu bezrobotnego.
  2. Otrzymał pożyczkę z PFRON lub instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności pozarolniczej lub rolniczej albo otrzymał jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej. (art. 33 ust. 4 pkt 2 ustawy).
  3. Otrzymał jednorazowo środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub z instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (art. 33 ust. 4 pkt 2a ustawy)
  4. Rozpoczął realizację indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego lub podpisał kontrakt socjalny (art. 33 ust. 4 pkt 2b ustawy).
  5. Odmówił bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie, pozbawienia statusu bezrobotnego następuje na okres: a) 120 dni w przypadku pierwszej odmowy; b) 180 dni w przypadku drugiej odmowy; c) 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy (art. 33 ust. 4 pkt 3 ustawy).
  6. Nie stawił się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomił w okresie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa, pozbawienie statusu bezrobotnego następuje na okres wskazany w pkt 5 (art. 33 ust. 4 pkt 4 ustawy).
  7. Złożył taki wniosek (art. 33 ust. 4 pkt 6 ustawy).
  8. Z własnej winy przerwał szkolenie, staż lub wykonywanie prac społecznie użytecznych lub inną formę pomocy określoną w ustawie, pozbawienie statusu bezrobotnego następuje na okres wskazany w pkt 5 (art. 33 ust. 4 pkt 7).
  9. Po skierowaniu nie podjął szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy określonej w ustawie, pozbawienie statusu bezrobotnego następuje na okres wskazany w pkt 5 (art. 33 ust. 4 pkt 8).
  10. Pozostaje niezdolny do pracy wskutek choroby lub przebywania w zamkniętym ośrodku odwykowym przez nieprzerwany okres 90 dni, przy czym za okres nieprzerwany uważa się również okresy niezdolności do pracy wskutek choroby oraz przebywania w zamkniętym ośrodku odwykowym w sytuacji, gdy każda kolejna przerwa między okresami niezdolności do pracy wynosi mniej niż 30 dni kalendarzowych (art. 33 ust. 4 pkt 9).
  11. Nie przedstawił zaświadczenia o niezdolności do pracy wskutek choroby na druku określonym w odrębnych przepisach tj. druk ZUS ZLA (art. 33 ust. 4 pkt 10).
  12. Z własnej winy przerwał program przygotowania zawodowego dorosłych, nie przystąpił do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub sprawdzającego (art. 33 ust. 4 pkt 11).

Wyjaśnienia skrótów użytych w nawiasach:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz.U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm).

Biuletyn Informacji Publicznej PUP Siemianowice Śląskie EURES - Europejskie Służby Zatrudnienia Pakt Na Rzecz Zatrudnienia Punkt Pomocy Koleżeńskiej