r.

Pięć tysięcy młodych ludzi z całej Polski skorzysta w tym roku z Programu Pomocy Zawodowej @lternatywa, finansowanego ze środków Phare 2001.

Program jest realizowany w 50 wybranych powiatach na terenie całego kraju, w których występuje najwyższy odsetek bezrobotnej młodzieży w wieku od 18 do 26 lat.

W województwie śląskim w tej grupie znalazły się powity grodzkie: Jaworzno, Siemianowice Śl., Zabrze i Zawiercie.

Rozmowa z Joanną Spendel, doradcą zawodowym w PUP w Siemianowicach Śl.

Na czym polega opieka doradcy zawodowego nad uczestnikami programu @alternatywa?

Najpierw spotykamy się z każdą z zakwalifikowanych osób na indywidualnej sesji. To pierwsze spotkanie, trwające zwykle około godziny, ma na celu rozpoznanie potrzeb klienta. Jego oczekiwań dotyczących zatrudnienia, także jego predyspozycji zawodowych, kwalifikacji, zainteresowań itp. Inaczej mówiąc, nawiązujemy kontakt, poznajemy się wzajemnie, żeby móc ze sobą efektywnie współpracować.

Co dalej?

Potem podczas sesji grupowej młodzi ludzie poznają zagadnienia związane z rynkiem pracy. Okazuje się bowiem, że wiele osób , mimo że mają całkiem dobre wykształcenie i przygotowanie do zawodu, nie może znaleźć pracy. Wreszcie w tym procesie doradczym przychodzi kolej na warsztaty samopoznania. Uczestnicy programu mają możliwość poznania własnych silnych i słabych stron i zastanowienia się co jeszcze mogą zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. Potem każdy z uczestników programu pod okiem doradcy przygotowuje indywidualny plan działania, który obejmuje również szkolenie zawodowe i wreszcie poszukiwanie pracy.

Ile osób będzie mogło skorzystać z programu w Siemianowicach Śl.?

Przeciętnie w każdym powiecie uczestniczy w programie 100 osób. W Siemianowicach Śl. objęliśmy nim już ponad 70 osób, przypuszczalnie do końca kwietnia będzie jeszcze trwał nabór. Dotychczas 42 osoby już zakończyły etap doradztwa i oczekują na szkolenia zawodowe. 24 osoby odbywają właśnie spotkania doradcze a trzy już nawet podjęły pracę.

Kto jest bardziej zainteresowany programem - kobiety czy mężczyźni?

Zdecydowanie kobiety. Stanowią one dominującą większość wśród uczestników programu. Jest ich już 55 a mężczyzn tylko 15. okazuje się, że kobiety chętniej podejmują nowe wyzwania, mają silniejszą motywację, rzetelniej podchodzą do realizacji zadań.

Czy uczestnicy programu będą mieli potem zapewnione zatrudnienie?

Wielu z nich, dysponując atutami zdobytymi w trakcie programu, z pewnością samodzielnie znajdzie pracę. Urząd pracy będzie im również pomagał w uzyskaniu subsydiowanych miejsc pracy.

Źródło: Bogumiła Hrapkowicz, "Trybuna Śląska", 06.04.2004

Biuletyn Informacji Publicznej PUP Siemianowice Śląskie EURES - Europejskie Służby Zatrudnienia Pakt Na Rzecz Zatrudnienia Punkt Pomocy Koleżeńskiej