r.

Istotą pośrednictwa pracy świadczonego przez Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich na rzecz bezrobotnych jest wspieranie aktywności zawodowej bezrobotnych oraz efektywne udzielanie pomocy pracodawcom w pozyskiwaniu pracowników o wskazanych w ofercie pracy kwalifikacjach zawodowych.

Pośrednictwo pracy polega przede wszystkim na:

  • Skutecznym rozpoznaniu potrzeb lokalnego rynku pracy
  • Ciągłym podtrzymywaniu relacji z pracodawcami w celu określenia ich potrzeb kadrowych oraz ułatwieniu procesu pozyskania odpowiednich pracowników
  • Udzielaniu pracodawcom informacji o kandydatach do pracy w związku ze zgłoszoną ofertą pracy, a także sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy
  • Pozyskiwaniu oraz upowszechnianiu ofert pracy w formie która:
    • zawiera dane umożliwiające identyfikację pracodawcy,
    • nie zawiera tych danych,
    • giełd pracy,
    • targów pracy,
    • z wykorzystaniem dostępnych mediów (np. poprzez stronę internetową PUP Siemianowice Śląskie http://www.pup.siemianowice.pl oraz ogólnopolską bazę danych ofert pracy http://www.psz.praca.gov.pl) i środków masowego przekazu
  • inicjowaniu i organizowaniu kontaktów osób bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami, a także kierowaniu do pracodawców kandydatów spełniających ich oczekiwania
  • współdziałaniu powiatowych urzędów pracy w zakresie wymiany informacji o ofertach pracy

PRACODAWCO!

W związku z nowym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy (Dz.U. z dnia 28 nr 177 poz 1193) Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich informuje, że z dniem 29 grudnia 2010 r. ZGŁOSZENIE KRAJOWEJ OFERTY PRACY W DANYM URZĘDZIE PRACY JEST DOKONYWANE PRZEZ PRACODAWCĘ KRAJOWEGO PISEMNIE.

Chcąc by Twoja oferta została zrealizowana jak najbardziej efektywnie opisz ją dokładnie poprzez „dane wymagane”, które zawierają:

  1. dane dotyczące pracodawcy:
    nazwa, adres, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy lub jego pracownika, wskazanego przez tego pracodawcę do kontaktów w sprawie oferty pracy, oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności, numer identyfikacji podatkowej (NIP), podstawowy rodzaj działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), liczbę zatrudnionych pracowników, preferowaną formę kontaktów oraz numer faksu, adres poczty elektronicznej i strony internetowej, jeżeli pracodawca posiada takie możliwości komunikacji
  2. dane dotyczące zgłaszanego miejsca pracy, w tym:
    nazwę zawodu, kod zawodu według klasyfikacji zawodów i specjalności, nazwę stanowiska, liczbę wolnych miejsc pracy z uwzględnieniem liczby miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, ogólny zakres obowiązków, miejsce wykonywania pracy, rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy, wymiar czasu pracy, informację o systemie i rozkładzie czasu pracy, wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto, system wynagradzania, datę rozpoczęcia pracy, okres zatrudnienia w przypadku pracy na podstawie umowy o prace, oznaczenie czy oferta pracy jest ofertą pracy tymczasowej w rozumieniu art.19g ustawy.
  3. dane dotyczące oczekiwań pracodawcy wobec kandydatów do pracy:
    poziomu wykształcenie, umiejętności, uprawnień, doświadczenia zawodowego, znajomości języków obcych z określeniem poziomu ich znajomości
  4. postępowania z ofertą:
    okresu aktualności oferty, częstotliwości kontaktów z osobą wskazaną przez pracodawcę, stwierdzenia, że oferta nie jest w tym samym czasie zgłoszona do innego powiatowego urzędu pracy na terenie kraju, możliwości upowszechnienia informacji identyfikującego pracodawcę, dodatkowych oczekiwań.

Im więcej danych umieścisz poza „danymi wymaganymi” w Swoim zgłoszeniu o charakterze danej pracy oraz Twoich oczekiwaniach w stosunku do nowego pracownika, tym większa szansa na zatrudnienie odpowiedniej kadry.

W przypadku stanowisk wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych, dodatkową pomocą służyć może doradca zawodowy Urzędu Pracy.

Aby ułatwić państwu szybkie zawarcie tych informacji opracowaliśmy druk zgodnie z powyższymi danymi, który mogą Państwo pobrać z naszej strony internetowej http://www.pup.siemianowice.pl w zakładce „WNIOSKI” druk „Zgłoszenie oferty pracy”, proszę go wypełnić, podpisać i złożyć osobiście w pokoju nr 7 lub przesłać pocztą (nie elektronicznie).

Pracodawca korzystający z usług pośrednictwa pracy ma możliwość wyboru formy upowszechnienie oferty pracy w formie:

  • która zawiera dane umożliwiające identyfikację pracodawcy – polega na podaniu do wiadomości publicznej informacji o pracodawcy w szczególności nazwa, adres, numer telefonu, sposób aplikowania. Osoby zainteresowane ofertą same kontaktują się z pracodawcą, który przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne i wybiera przyszłych pracowników. Z powyższych ofert mogą korzystać również osoby nie zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. Pośrednik pracy także może skierować bezrobotnych lub poszukujących pracy na takie oferty, dla których spełniają one kryterium „odpowiedniej pracy”.
  • która nie zawiera tych danych – polega na upowszechnienie oferty pracy, które na życzenie pracodawcy nie zawiera informacji umożliwiających jego identyfikację. Pośrednik pracy udostępnia ofertę w pełnym zakresie wyłącznie tym bezrobotnym lub poszukującym pracy, którzy spełniają wymagania określone w ofercie, dokonuje wstępnej oceny kwalifikacji kandydatów, a następnie kieruje do pracodawcy (poprzez skierowanie), który dokonuje ostatecznego wyboru pracownika.
  • giełda pracy - polega na zorganizowaniu przez urząd pracy formy bezpośredniego kontaktu pracodawcy z wieloma kandydatami do pracy, dobranymi przez pośrednika pracy spośród osób zarejestrowanych w celu pozyskania do pracy kandydatów odpowiadających wymaganiom tego pracodawcy.
  • targi pracy – polegają na zorganizowaniu przez urząd pracy formy bezpośredniego kontaktu wielu pracodawców z wieloma kandydatami do pracy, w celu prezentacji ofert pracy lub propozycji miejsc pracy oraz pozyskania do pracy kandydatów odpowiadających wymaganiom poszczególnych pracodawców.

Pamiętaj:

Powiatowy Urząd Pracy nie może przyjąć oferty pracy, o ile pracodawca:

  • zawarł w ofercie pracy wymagania, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu w rozumieniu przepisów prawa pracy i mogą dyskryminować kandydatów do pracy, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną
  • w okresie do 365 dni przed dniem zgłoszenia oferty pracy został skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie praw pracowniczych lub jest objęty postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie
  • zgłosił tą ofertę pracy do innego powiatowego urzędu pracy

Pracodawco !
Ubiegając się o zorganizowanie prac interwencyjnych, stażu, przygotowania zawodowego dla dorosłych, robót publicznych lub też starając się o zatrudnienie bezrobotnego w ramach refundacji utworzonego stanowiska pracy w swoim zakładzie pracy, należy złożyć w Urzędzie stosowny wniosek o zorganizowanie odpowiedniego instrumentu rynku pracy (formularze są dostępne m.in. na stronie internetowej Urzędu http://www.pup.siemianowice.pl w zakładce „wnioski”) .


PRACODAWCO SKORZYSTAJ z pośrednictwa pracy prowadzonego przez tut. urząd. Posiadamy komputerową bazę danych osób bezrobotnych i poszukujących pracy z terenu powiatu siemianowickiego, wykwalifikowany personel który pomoże dobrać dla Twojej firmy odpowiednich pracowników. Udostępniamy informacje o wolnych miejscach pracy wykorzystując nowoczesne nośniki informacji, do których dostęp ma szeroka rzesza osób poszukujących pracy np. za pośrednictwem Internetu. Umieszczamy również oferty pracy w prasie lokalnej (usługa darmowa).

Na życzenie pracodawcy realizowana przez nasz urząd oferta pracy może być przesłana do innych powiatowych urzędów pracy w celu upowszechnienia na tablicach ogłoszeń. (dotyczy ofert pracy które umożliwiają identyfikację pracodawcy).

Pragniemy przypomnieć, że pośrednictwo pracy realizowane przez powiatowe urzędy pracy jest prowadzone nieodpłatnie, zgodnie z zasadami:

  • dostępności usług pośrednictwa pracy dla poszukujących pracy oraz pracodawców;
  • dobrowolności - oznaczającej wolne od przymusu korzystanie z usług pośrednictwa pracy;
  • równości - oznaczającej obowiązek udzielania wszystkim bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną;
  • jawności - oznaczającej, że każde wolne miejsce pracy zgłoszone do urzędu pracy jest podawane do wiadomości bezrobotnym i poszukującym pracy.

Powiatowy Urząd Pracy nawiązuje i utrzymuje kontakty z pracodawcami w celu pozyskiwania ofert pracy oraz udzielania pracodawcom informacji o kandydatach do pracy, w związku ze zgłoszoną ofertą pracy, aby zabezpieczyć ich potrzeby kadrowe. W ten sposób bada także oczekiwania pracodawców w zakresie korzystania z usług urzędu pracy. Pracodawco urząd daje Ci również możliwość skorzystania z usług doradcy zawodowego w zakresie pomocy w doborze kandydatów do pracy, a także zmianie wymagań dotyczących kwalifikacji kandydata.


Biuletyn Informacji Publicznej PUP Siemianowice Śląskie EURES - Europejskie Służby Zatrudnienia Pakt Na Rzecz Zatrudnienia Punkt Pomocy Koleżeńskiej